Tāpat kā visas pārējās celtnes arī objekti ar augstu vēsturisko un kultūras vērtību ir pakļauti novecošanās procesiem un iespējamai bojāejai. Vietējās un pasaules nozīmes kultūras mantojumā iekļautu objektu atjaunošana, restaurācija un rekonstrukcija ir jāveic tā, lai konstrukcijām tiktu nodarīti minimāli bojājumi. Tas attiecas gan uz sienu un grīdu remontu, gan arī uz pamatu pacelšanu un nostiprināšanu. Izmantojot URETEK ģeopolimēru tehnoloģiju, vēsturiskām celtnēm nodarītais kaitējums tiek samazināts līdz minimumam.
Līdzīgi kā daudzas citas Rīgas vēsturiskās ēkas, arī Doma baznīca ir balstīta uz ozolkoka pāļiem, kas pirms daudziem gadu simtiem tika iedzīti Daugavas krastā. Diemžēl pēdējos gadu desmitos ir sācis pazemināties gruntsūdeņu līmenis. Daļēji tas ir saistīts ar Rīgas HES izbūvi uz Daugavas, kas periodiski un pēc vajadzības aizver slūžas, ar kurām tiek regulēts ūdens līmenis upē. Tā rezultātā ūdens līmenis upē ir nevienmērīgs, un ir vērojama pilsētas gruntsūdeņu līmeņa pazemināšanās. Spēcīgi pazeminoties gruntsūdens līmenim, atsedzās ozolkoka pāļi, kas saskarē ar gaisu sāka trūdēt. Tas savukārt izraisīja ēkas nosēšanos.
Par grandiozā dievnama nosēšanos liecināja daudzās plaisas, kas parādījās ēkas sienās, un apjomīgu renovācijas darbu nepieciešamības rašanās bija tikai laika jautājums.
Baznīcas īpašnieks – Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca – vērsās pie URETEK speciālistiem, lai meklētu alternatīvu risinājumu minētajai problēmai. Izmēģinājuma darbu gaitā ar URETEK tehnoloģijas palīdzību zem ēkas 4 metru dziļumā tika ievadīti ģeopolimēra sveķi, kas sablīvēja ap pāļiem esošo grunti. Tas apturēja baznīcas ēkas tālāku nosēšanos, nodrošinot unikālās celtnes saglabāšanu nākamajām paaudzēm.
Papildus grunts stāvokļa uzlabošanai ģeopolimēri izveidoja ap nesatrūdējušajiem pāļiem aizsargslāni, kas rūpējas par sākotnējās nesošās struktūras saglabāšanu.
Baznīca ir celta kādreizējo apbedījumu vietā, tādēļ zem ēkas pamatiem atrodas liels daudzums cilvēku mirstīgo atlieku, kuras ir nepieciešams aizsargāt un saglabāt. Tā kā no šobrīd izmantojamajām metodēm URETEK metode atstāj vismazāko ietekmi uz darba zonai pieguļošo apkārtējo vidi, tad šo darbu veikšana tika uzticēta tieši URETEK.
UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Rīgas Doma baznīca ir unikāls objekts, kas prasa īpašu atbildību, un vēlāk veikti grunts blīvuma testi apliecināja, ka izmēģinājuma darbu rezultāts ir bijis pozitīvs.
Šādu vēsturisku ēku nosēšanās gadījumā vispiemērotākais ir tieši URETEK risinājums. Iemesls tam ir ļoti vienkāršs: tas nerada vibrāciju, neapdraud apkārtesošās vēsturiskās ēkas un netraucē ēku ikdienas izmantošanu.
Mostes muižas kādreizējā labības kaltē ūdens bija 1,5 m dziļumā izskalojis kaltes krāsns skursteņa pamatnes grunti, kā rezultātā skurstenis bija nosēdies jau par 5 cm, un šis process, visticamāk, turpinātos. Izpētes gaitā tika noskaidrots, ka skursteņa dūmvada nobīde ir pieļaujamajās robežās, tādēļ tika nolemts atteikties no skursteņa pacelšanas. Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību tika nostiprināta skursteņa pamatne un atjaunota grunts nestspēja.
Darbs aizņēma 4 stundas, turklāt klients uzskatīja, ka krusteņa pamatnes stabilizēšana ar tradicionālajām metodēm ir neiespējama un pārāk dārga.
Restaurējot vēsturisko kroga ēku, projektētājs palielināja slodzi uz ēku, kā rezultātā radās aizdomas par iespējamu nosēšanos. Atbildīgā komanda nekavējoties apturēja būvdarbus, lai novērtētu nosēšanās iespējamību. Tika atzīts, ka pastāv liels nosēšanās risks un ēkai ir nepieciešama papildu nostiprināšana. Situāciju padarīja īpaši bīstamu apstāklis, ka viens mājas stūris bija atbalstīts uz cietokšņa mūri, kas pilnīgi noteikti nenosēdās. Šādā situācijā pastāvēja reāla iespēja, ka māja var drīzumā pārlūzt. Problēmu radīja arī apstāklis, ka ēkas pamatu konstrukciju veidoja tam laikmetam raksturīgais akmens mūrējums, un, mājai nosēžoties, daļa akmeņu sāka izbirt no akmens mūra. Tā rezultātā pamati daļēji zaudēja savu nestspēju.
Ar URETEK tehnoloģiju vispirms akmens mūrim blakus tika izveidota stabilizējoša konstrukcija, kuras uzdevums bija balstīt un sasaistīt esošos pamatus. Tikai pēc tam URETEK komanda bija gatava ķerties pie akmens mūra pamatnes grunts stabilizēšanas darbiem.
URETEK komanda nevar precīzi pateikt, cik liels bija klienta ietaupījums naudas un laika izteiksmē, jo klients jau no paša sākuma izslēdza iespēju stabilizēt pamatus, tos atrokot.
Pirogova laukums un Doma kalns ir Tartu nozīmīgākās parku teritorijas. Pirms dažiem gadiem Pirogova laukums tika atjaunots, taču būvdarbu laikā sāka nosēsties Tartu Universitātes kādreizējā profesora Nikolaja Pirogova piemiņas zīmes viens stūris. Tā kā nebija saglabājusies nekāda pieminekļa tehniskā dokumentācija, tad tā pacelšana un stabilizācija bija URETEK komandai patiess izaicinājums, jo darbus nācās veikt „taustoties”. Papildus dokumentu trūkumam darbus apgrūtināja arī apstāklis, ka pirms kara Pirogova laukumā atradās kinoteātris „Central” un kafejnīca, kas gāja bojā aviācijas uzlidojumā un tika nolīdzināts līdz ar kalna nogāzi. Tas nozīmēja, ka zem nogāzes atrodas veci pamati, pagrabi, ejas un apcirkņi.
URETEK tomēr izdevās nostabilizēt grunti un atjaunot pieminekļa sāna sākotnējo stāvokli.
2000. gados Tallinas vecpilsētā sāka nosēsties 1776. gadā būvēts muižnieka nams. Nama fasādē un starpsienās parādījās ievērojamas plaisas. Ēkas jaunais īpašnieks, meklējot risinājumus šai problēmai, vērsās pie URETEK komandas. Bija zināms, ka ēka ir novietota vietā, kur kādreiz atradies bijušais aizsargvalnis. Tādēļ zem celtnes esošie grunts apstākļi bija visnotaļ sarežģīti.
Esimese tööfaasina tehti siduv ja uus kandepadi vahetult vundamendi all asuvate puitparvede vahele ja ümber, et ühtlaselt jaotada maja kaal pinnase suhtes.
Darbu pirmajā fāzē starp koka plostiem un ap tiem tika izveidots jauns sasaistošs atbalsta spilvens, kura mērķis bija izlīdzināt mājas spiediena spēku uz grunti.
Otrajā fāzē caur iepriekš izveidoto slāni ar ģeopolimēru inžekciju tika izveidots spēcīgāks un platāks atbalsta spilvens.
Trešajā fāzē caur abiem iepriekš izveidotajiem pamatu spilveniem tika veikta iedarbība uz nesošo grunti. URETEK polimēru sveķu ievadīšana tika uzsākta no nesošās grunts līmeņa. Tika veikta vienmērīga telpas aizpildīšana starp nesošo grunti un minētajiem atbalsta spilveniem.
URETEK Baltic OÜ speciālisti ievadīja ģeopolimēra sveķus 7 metru dziļumā, tāpat speciāli ģeopolimēra sveķi tika ievadīti jau satrūdējušajos plostos, lai tādējādi iekapsulētu vēl saglabājušos baļķus un aizstātu satrūdējušos baļķus ar izturīgu sveķu un grunts maisījumu.
URETEK komanda izstrādāja detalizētu darbu plānu. Sākumā tika veikti papildu un jauni ģeoloģiskās izpētes darbi. Tika noskaidrots, ka ēka ir uzbūvēta uz koka plostiem, kuri jau neizbēgami ir nokalpojuši savu mūžu un satrūdējuši. Tā kā mājas pamati bija veidoti no akmens krāvuma, kuru balstīja koka plosti, tad vispirms satrūdējušās koksnes vietā bija steidzami jāizveido jauns „plosts”. Šim nolūkam tika izvēlēti speciāli URETEK polimēra sveķi.
Darbs ilga kopumā 6 dienas, un uz šo laiku mājas iedzīvotājiem nebija jāpamet sava dzīvesvieta. Darbu turpināja arī ēkā strādājošais uzņēmums.