Ģeopolimēri tiek plaši pielietoti ražošanas un rūpniecības objektu atjaunošanā un remontā. Ģeopolimēru sveķi ir piemēroti gan darbojošos uzņēmumu pamatu nostiprināšanai, gan amortizētu objektu modernizācijai ar mērķi uzstādīt tajos jaudīgākas iekārtas.
Ventspils RIMI tika uzbūvēts uz purvainas grunts, kā rezultātā tirdzniecības centra grīdas sāka nosēsties. Lai rastu risinājumu šai problēmai, centra īpašnieks vērsās pēc palīdzības pie URETEK Baltic OÜ.
Kopumā bija nepieciešams sablīvēt, pacelt un no jauna izlīdzināt grīdas 4500 kvadrātmetru platībā. Papildus ģeodēziskajai situācijai darba procesu sarežģīja arī apstāklis, ka darbus varēja veikt tikai ārpus veikala darba laika, t.i., naktī. Plauktus nedrīkstēja pārvietot, visas preces tika nosegtas, un uz veikala atvēršanas laiku visiem darbiem bija jābūt pabeigtiem. No 4500 kvadrātmetriem 1000 kvadrātmetrus veidoja noliktavu telpas, kur darbs noritēja arī naktī, tādēļ piemērota laika atrašana grīdu remonta darbiem bija patiesi sarežģīta. 500 kvadrātmetrus veidoja koridori, kur bija uzstādīti eskalatori, pa kuriem varēja nokļūt uz otro stāvu - cita ceļa nebija. Tādēļ darbi tika plānoti un saskaņoti ar maksimālu precizitāti.
URETEK Baltic OÜ tika galā ar šo sarežģīto uzdevumu – lielveikals nebija uz remontdarbu veikšanas laiku jāslēdz, un veikala apmeklētāji pat neievēroja, ka veikalā būtu veikti kādi darbi.
FEB loģistikas centrs ir uzņēmuma sirds, kas darbojas visu diennakti. Pat īslaicīga loģistikas centra slēgšana būtu uzņēmumam bijis ļoti liels izaicinājums un dārgs pasākums. Bija nepieciešama noliktavu grīdu pacelšana un zem tām esošās grunts nostiprināšana, jo betona grīdas plātnes zem autoiekrāvēju lielā svara bija sākušas deformēties.
URETEK noskaidroja, ka slodzes rada ļoti spēcīgu spiedienu izplešanās šuvju rajonā. Vispirms bija nepieciešams maksimāli ātri atjaunot betona plātņu pamatni, lai novērstu to bojājumus. Nebija iespējams izmantot nevienu risinājumu, kas būtu saistīts ar darba apturēšanu, jo tas būtu radījis lielas izmaksas. 150 kvadrātmetru grīdas stabilizēšana aizņēma 6 stundas, un noliktavas darba rutīna netika traucēta. Izmantojot URETEK grīdu pacelšanas tehnoloģiju SLAB LIFT, zem grīdas plātnēm esošie tukšumi tika aizpildīti ar piebriestošu ģeopolimēru, kas ir speciāli paredzēts šādu darbu veikšanai.
Darba gaitā tika nostiprināta grīdas pamatne un atjaunota saskare starp pamatni un grīdu. Darbu rezultāta mērīšanai tika izmantots lāzera nivelieris, kurš dod iespēju fiksēt virsmas pārvietojumu ar 0,5 mm precizitāti. Lai klients tiktu traucēts minimāli, URETEK veica darbus pa atsevišķām sekcijām. Darbs aizņēma 6 stundas, un apstrādātajā zonā pirmais autopacēlājs varēja atsākt darbu jau 10 minūtes pēc darbu pabeigšanas.
Viļņas tirdzniecības centrā nosēdās grīda 3500 kvadrātmetru platībā un trīs betona stabi. Nosēšanās bija saistīta ar trūkumiem celtniecības procesā – nebija ņemts vērā, ka 4-5 metru dziļumā zem ēkas atrodas kūdras slānis. Baidoties no Rīgas Maxima traģēdijas atkārtošanās, tirdzniecības centrs tika nekavējoties slēgts, kas radīja lielus zaudējumus centra īpašniekam.
Betona stabu nostiprināšanu garantijas ietvaros veica būvuzņēmējs, taču grīdas pacelšanai centra īpašnieks vērsās pie URETEK komandas. Tas bija liels izaicinājums, jo vietām grīdas līmeņu starpība sasniedza 25 cm.
Tirdzniecības centrs bija slēgts remontam aptuveni pusgadu, taču, ja nebūtu izmantota URETEK tehnoloģija, tad veikala atvēršana būtu jāatliek uz vēl ilgāku laiku, un tirdzniecības centra īpašnieks ciestu vēl lielākus zaudējumus.
Ar “URETEK” komandu sazinājās viens Tartu tirdzniecības centrs, kuram ir gara vēsture un kura viens no galvenajiem īrniekiem ir Tartu iedzīvotāju vidū populārais “Prisma” lielveikals. Tā kā dotā ēka tika kādreiz uzcelta no celtniecības viedokļa uz ļoti sarežģītas augsnes, tad vietās, kurās atradās masīvs veikala inventārs un smagas preces, bija radusies liela mēroga grīdas nosēšanās. Apskates gaitā tika konstatēts, ka nosēšanās, par laimi, ir skārusi tikai grīdu un iejaukšanās nesošajās konstrukcijās nav nepieciešama. Tartu “Prisma” veikalā noliktavas telpas grīda bija nosēdusies 500 kvadrātmetru apmērā, bet tirdzniecības zālē - 600 kvadrātmetru apmērā. Tā kā “Prisma” darba ritmu nedrīkstēja traucēt, tad nepieciešamie darbi noliktavas telpā tika paveikti četrās secīgās, bet tirdzniecības zālē trīs secīgās naktīs, neslēdzot veikalu apmeklētājiem. Tas ļāva klientam remontdarbu laikā saglabāt parasto darba ritmu un neradīja nekādus papildu izdevumus.
Doto darbu laikā tika stabilizēta augsne zem grīdas ar URETEK tehnoloģijas palīdzību. Darbu veikšanai grīdā tika ieurbti caurumi ar tikai 14 milimetrus lielu diametru, lai veiktu injicēšanu. Šādā veidā ir iespējams izvairīties no apjomīgiem un trokšņainiem būvdarbiem, kuri turklāt nerada putekļus (kas ir īpaši būtiski tieši pārtikas rūpniecībā).
Otrs, bet ne mazāk svarīgs iemesls, kas runā par labu “URETEK” metodei, ir apstāklis, ka šādā veidā ir iespējams tradicionāli apjomīgus renovēšanas darbus paveikt, netraucējot klientu un neslēdzot tirdzniecību, kas ir īpaši svarīgi tirdzniecības centru gadījumā, jo, kā zināms, veikala slēgšana uz divām nedēļām samazina apgrozījumu, no kā atgūšanās var prasīt pat līdz pusgadu laika.
Skābbarībā esošās skābes iedarbībā gadu gaitā bija bojāta skābbarības glabātuves savākšanas reņu betona struktūra, un agresīvā skābbarības sula sāka noplūst gruntī, izskalojot zem betona plātnēm esošo grunti un piesārņojot apkārtējos laukus. Glabātuve bija remontēta jau 2-3 reizes, taču bez rezultātiem. Tādēļ uzņēmums vērsās pēc palīdzības pie URETEK komandas.
Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību vispirms tika aizpildīti tukšumi un atjaunota grunts nestspēja. Tad ar ģeopolimēriem tika aizpildīta telpa ap savākšanas renēm, tādējādi apturot noplūdi.
Šis darbs aizņēma 4 stundas. Izmantojot tradicionālo metodi, betona plātņu demontāža šajā objektā būtu izmaksājusi trīs reizes vairāk, bet darbi būtu ilguši aptuveni 2-3 nedēļas.
Govju slaukšanas zāles grīdas katru dienu tiek mazgātas ar lielu ūdens daudzumu. Šajā gadījumā tas izraisīja betona grīdas nosēšanos, kā rezultātā dzīvnieku izkārnījumi un mazgāšanas ūdens vairs neplūda uz savākšanas teknēm, kas ļoti apgrūtināja grīdu tīrīšanu.
Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību vispirms tika stabilizēta grunts zem grīdas un atjaunota tās nestspēja. Tad tika nolīmeņotas betona plātnes. Darbu gaitā pie sienas izvietoto plātņu līmenis tika pacelts par 8-15 cm.
Ar tradicionālo metodi tas nebūtu bijis iespējams, jo govju slaukšana norit visu diennakti ik pēc 4 stundām. Tādēļ URETEK bija gatavs veikt darbus divos piegājienos četru stundu ciklu veidā.
Jaunās remontdarbnīcas celtniecības laikā vienā ēkas daļā netika pienācīgi sablīvēta grunts zem pamatiem, un būvdarbus nācās apturēt. Nosēšanās rādītājs vairākkārtīgi pārsniedza pieļaujamās normas, un radās ēkas sagrūšanas risks. Pētījumu gaitā tika noskaidrots, ka zem pamatiem esošajā gruntī ir 1 metru biezs kūdras slānis.
Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību gruntī tika ievadīts speciāls ģeopolimērs, kas piebriestot izspieda un aizstāja nestabilo kūdras slāni. Ievadot ģeopolimēru, tika atjaunota grunts nestspēja, taču pamatu pacelšanas netika veikta, jo pēc URETEK speciālistu un klienta vērtējums tas nebūtu bijis lietderīgi. Darbs tika paveikts 8 stundās.
URETEK tehnoloģijas izmantošana deva klientam galvenokārt laika ietaupījumu. Būvdarbi bija stāvējuši jau mēnesi, un problēmas risinājuma meklēšana klientam bija saistīta ar pastāvīgām izmaksām.
Latvijā izveidotajā rūpnīcā tika konstatēta nesošās konstrukcijas kolonnas nosēšanās, ko izraisīja sūce drenāžas caurulēs. Sūces rezultātā bija izskalota grunts, un 2,5-4,2 metru dziļumā bija krasi samazinājušies grunts nestspējas rādītāji. Tas savukārt izraisīja konstrukcijas kolonnas un pamatu nosēšanos par 5 cm, un šis process būtu noteikti turpinājies.
Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību tika stabilizēta kolonnas pamatne, atjaunota grunts nestspēja un veikta kolonnas līmeņošana par 1,5 cm. Kolonnas tālāka pacelšana nebija iespējama, jo tas varētu bojāt nesošo konstrukciju. Kopā ar klientu tika pieņemts lēmums aprobežoties ar 1,5 cm pacēlumu.
Darbi ilga 6 stundas. Izmantojot tradicionālo metodi, problēmas atrisināšana bez ražotnes darba apturēšanas nebūtu iespējama. Klienta laika un līdzekļu ietaupījumu šajā gadījumā ir grūti novērtēt.
Nepietiekamas grunts sablīvēšanas dēļ bija būtiski nosēdusies grunts zem dzelzsbetona plātnes, un bija izveidojusies 4 cm liela sprauga starp grīdas līsti un parketu.
Ar URETEK tehnoloģijas palīdzību tika stabilizēta grunts zem ēkas apakšējā stāva un atjaunots grīdas sākotnējais stāvoklis. Izmantojot tradicionālo metodi, būtu nepieciešams atbrīvot telpu, noņemt esošo lamināta parketu, no jauna nolīmeņot uz dzelzsbetona pamatnes esošo OSB plākšņu nesošās sijas un ieklāt jaunu parketu.
URETEK paveica šo darbu 5 stundās, un nebija nepieciešami nekādi papilddarbi.