Satura rādītājs
→ Pamatu izbūve
→ Jaunu pamatu izbūve vecai mājai
→ Veco pamatu siltināšana
→ Ar ko siltināt vecus pamatus?
→ Pamatu siltināšanas izmaksas
→ Ko darīt, ja vecie pamati ir nosēdušies?
Pamatu izbūve
Vecas ēkas slēpj sevī laikmeta dvesmu, raksturu un vēsturi, kuru nekad neatradīsi jaunā mājā. Bieži vien tieši šā iemesla dēļ mēs izšķiramies par labu vecās ēkas renovācijai, nevis jaunas celtniecībai. Vecas ēkas renovācija var būt saistīta ar dažādiem apstākļiem – dažos gadījumos ir nepieciešama vien logu nomaiņa, trepju izbūve vai iekšējās apdares atsvaidzināšana, taču atsevišķos gadījumos ir jāsāk no paša sākuma – no pamatiem.
Pamati ir tā konstrukcijas daļa, uz kuru balstās visa ēka. Neatkarīgi no tā, vai tie ir guļbūves vai siltumnīcas pamati – tie nes visu būves svaru. Tomēr kārtīgi mājas pamati ir kas vairāk par vienkāršu mājas konstrukcijas balstu. Tie nepieļauj piekļūt mitrumam un aukstumam un novērš grunts pārvietošanos zem ēkas, veidojot sava veida enkuru starp mājas karkasu un zem tās esošo grunti. Tādēļ pirmais, pie kā jāķeras, rekonstruējot vecu ēku, ir mājas pamatu nostiprināšana.
Arī jaunām ēkām var rasties problēmas ar pamatiem, tomēr vecāku māju celtniecībā var būt izmantotas atšķirīgas tehnoloģijas un materiāli, kas dažādu iemeslu dēļ var izrādīties laika zoba skarti. Tam gan nevajadzētu nobiedēt tos, kas sapņo par dzīvošanu vēsturiskā ēkā, tomēr šo apstākli nevajadzētu atstāt bez uzmanības.
Par pamatu nostiprināšanas nepieciešamību gan jaunas, gan vecas mājas gadījumā liecina vairākas nopietnas problēmas, cita starpā plaisas grīdās un sienās, grūti veramas un nosēdušās durvis un logi, nelīdzenas grīdas, lieli siltuma zudumi, mitruma ieplūšana un ar to saistītie mitruma bojājumi.
Jaunu pamatu izbūve vecai mājai
Vairums cilvēku, kas iegādājas vecu māju, rēķinās ar lielāka vai mazāka remonta nepieciešamību. Parasti renovācija neiztiek bez jumta un logu nomaiņas. Taču tikai nedaudzi ir dzirdējuši par iespēju izbūvēt pilnīgi jaunus pamatus. Lai gan tas nav tipisks risinājums, tomēr ne reti šāds solis izrādās neizbēgams.
Vecas mājas pamatu nomaiņa ir saistīta ar mājas īpašnieka pašsaprotamām bažām, kas izriet no dažādiem apstākļiem. Tam ir nepieciešami liels līdzekļu un laika ieguldījums, tāpat ir jāveic pamatīgi sagatavošanās darbi, lai noskaidrotu, kā vislabāk nostiprināt vecos pamatus. Ja vecie pamati ir būtiski bojāti, tad labākais, ja ne vienīgais, risinājums mājas renovācijas uzsākšanai, ir tās stabilitātes un ilgstošas kalpošanas nodrošināšana.
Plātņu pamati, stabveida pamati un lentveida pamati
Kad ir pieņemts lēmums par jaunu pamatu izbūvi, tad priekšā stāv nākamā izvēle. Kādus pamatus izvēlēties? Pamati tiek klasificēti pēc to konstrukcijas, funkcijas, izbūves veida un dziļuma, kā arī pēc aprēķinu veida. Apskatīsim īsumā trīs visbiežāk izmantotos pamatu veidus.
- Plātņu pamati tiek uzskatīti par vieniem no visizturīgākajiem pamatiem, jo tie nosedz visu zem ēkas esošo virsmu, novēršot tās konstrukcijas deformācijas. Izvēloties šo pamatu betonēšanas tehnoloģiju, no speciāliem L pēdas elementiem tiem izbūvēta pamatu apmale, kas paceļas virs grunts virsmas, un pēc tam iegūtais tilpums tiek aizpildīts ar dzelzsbetonu. Šeit ir būtiski ievērot, ka, lai nodrošinātu betona stiepes izturību, ir nepieciešama armatūra. Plātņu pamati tiek uzskatīti par piemērotāko risinājumu vienstāvu ēkām, un tie ļauj izvairīties no masīviem rakšanas darbiem. Šā tipa pamatu apakšējā daļa atrodas virs sasalšanas robežas, tādēļ pamatus nepieciešams nosiltināt.
- Stabveida pamatu izbūve parasti ir ātra un vienkārša. Par vienu no stabveida pamatu priekšrocībām uzskata apstākli, ka tie ir piemēroti arī vietās ar nekvalitatīvu un slapju/mīkstu grunti. Būvējot stabveida pamatus, stabi ar speciālas tehnikas palīdzību tiek iegremdēti zemē nepieciešamajā dziļumā. Parasti stabveida pamatus izmanto nelielu ēku (piem., šķūnīšu, siltumnīcu un dārza mājiņu) celtniecībai, taču tie ir piemēroti arī vieglāku vasarnīcu un guļbūvju izbūvei.
- Lentveida pamati ir mūsu reģionā izplatītākais pamatu veids. Atšķirībā no iepriekš aprakstītajiem pamatu veidiem, lentveida pamatu izbūvei ir nepieciešami visapjomīgākie rakšanas darbi un labi grunts apstākļi. Būvējot šā veida pamatus, tiek izveidots zem sasalšanas robežas novietots dzelzsbetona, akmens bloku un/vai dolomīta mūris, kura forma atbilst ēkas ārējo un nesošo sienu novietojumam. Šie pamati ir piemēroti arī smagākām un daudzstāvu ēkām, kā arī gadījumā, ja zem mājas tiek plānots pagrabs.
Pastāv arī citi pamatu veidi, piemēram, pāļu pamati vai no FIBO blokiem mūrēti pamati. Pamatu izvēli nosaka daudzi faktori: grunts, ēkas lielums un smagums, tāpat naudas un laika resursi. Ir pieejama plaša informācija par pamatu veidiem, un internetā par šo tēmu ir atrodami daudz un dažādi materiāli.
Pamatu izbūves izmaksas
Pamatu izbūves izmaksas var būt ļoti atšķirīgas un ir atkarīgas no tā, vai ir nepieciešami stabveida pamati nelielai vasarnīcai, vai lentveida pamati divstāvu dzīvojamajai mājai. Tomēr vispārīgos gadījumos lentveida pamatu izmaksas ir mazākas nekā, piemēram, plātņu pamatu betonēšanas darbu izmaksas. Jaunu pamatu izbūves cenai var pieskaitīt arī grunts sagatavošanas un rakšanas darbu, pamatu siltināšanas, grīdas apkures cauruļvadu uzstādīšanas, kanalizācijas cauruļvadu uzstādīšanas un citas izmaksas.
Pamatojoties uz mājaslapā www.hange.ee atrodamo informāciju, var secināt, ka nelielas moduļu mājas pāļu pamatu cenas sākas no 6500 eiro. Virs 100 m2 lielas privātmājas plātņu pamatu cena kopā ar nepieciešamajiem papilddarbiem var sasniegt pat 30 000 eiro.
Veco pamatu siltināšana
Ja, atjaunojot vecu māju, jaunu pamatu izbūve nav nepieciešama, tad tas nenozīmē, ka par pamatiem var tālāk nedomāt. Ja pamati un grīda ir nosiltināti slikti vai nepareizi, tad tas var izraisīt siltuma zudumus līdz pat 20% apmērā. Tādējādi nepietiekami nosiltināti pamati var būt par iemeslu lieliem siltuma zudumiem un apkurei nepieciešamā enerģijas daudzuma pieaugumam. Savukārt pareizi nosiltināti pamati palīdz samazināt un novērst mitruma iekļūšanu mājā. Mitrums var izraisīt pelēšanu, sienu puvi vai pat aplūšanu. Tādēļ pamatu stāvokli nedrīkstētu atstāt bez ievērības, un, ja nepieciešams, vecos pamatus vajadzētu nosiltināt. Ir pieejami neskaitāmi ieteikumi par pamatu siltināšanu.
Papildus pamatu siltināšanai noteikti vajadzētu pārbaudīt arī to hidroizolāciju un ārējo sienu un grīdu siltinājumu, neatkarīgi no tā, vai grīda ieklāta uz grunts, vai nē. Uzzini vairāk par citiem ēkās renovācijas soļiem.
Ar ko siltināt vecus pamatus?
Parasti pamati tiek siltināti horizontālā virzienā, taču, labākas siltuma noturības panākšanai, šodien tiek izmantota arī vertikālās siltināšanas tehnika. Pastāv vairākas iespējas pamatu siltināšanai.
Visvienkāršāk ar pamatiem saistītos darbus un to siltināšanu var veikt, ja uz pamatiem neatrodas māja. Šādā gadījumā pamatiem var piekļūt arī no virspuses, un tos var līdz sasalšanas robežai pilnībā noklāt ar siltumizolācijas plātnēm, piemēram, ar putupolistirola plātnēm. Atjaunojot vecu ēku, šāds variants diemžēl nav iespējams, un šādā gadījumā jāpievērš uzmanība pamatu veidam.
No laukakmeņiem vai dolomīta mūrētu pamatu siltināšanai vislabāk ir piemērotas PUR putas. Akmens pamatus ir ieteicams siltināt no ārpuses, izveidojot kārtīgu hidroizolācijas slāni, kas neļaus mitrumam piekļūt akmens mūrim. Ja pamatu mūrēšanai ir izmantota, piemēram, kaļķu java, tad arī mājas pamatu stiprināšanas un siltināšanas darbiem ir jāizmanto tas pats materiāls.
Izvēloties vecas ēkas pamatu siltināšanas veidu un materiālus, vispirms ir jāizpēta, kā un ar kādiem materiāliem ir būvēti esošie pamati. Tāpat ir jāņem vērā mājas atrašanās vieta, grunts un pamatu bojājumi. Papildus pamatu siltināšanai ir jānodrošina arī ūdens un mitruma novadīšana no pamatiem un ēkas, izveidojot atbilstošu hidroizolāciju un/vai drenāžu.
Pamatu siltināšanas izmaksas
Tāpat kā pamatu siltināšanas pasākumi ir atkarīgi no dažādiem apstākļiem, arī siltināšanas darbu izmaksas ietekmē vairāki faktori. Cenas aprēķinā ir jāņem vērā piekļuves iespējas pamatiem, siltuma zudumu apmērs, materiāls, grunts kvalitāte, pamatu izmēri un citi parametri. Kā redzams mājaslapā www.hange.ee, pamatu vai to daļu siltumizolācijas darbu izmaksas sākas no 1000 eiro un atkarībā no nepieciešamajiem papildu darbiem tās var sasniegt pat 25 000 eiro.
Ko darīt, ja vecie pamati ir nosēdušies?
No dažādām problēmām nav pasargāti pat jauni un labi nosiltināti pamati. Pamatu nosēšanās ir process, kura gaitā dažādu vides faktoru ietekmē (nekvalitatīvu darbu vai grunts īpašību izmaiņu dēļ) pamati sāk pārvietoties virzienā uz leju. Uz pamatu vai grīdas nosēšanos galvenokārt norāda plaisas sienās un šķirbu veidošanās starp grīdu un sienu. Pamanot šādas izmaiņas jaunas vai vecas mājas konstrukcijā, jārīkojas nekavējoties un lielāku problēmu novēršanai jāķeras pie pamatu nostiprināšanas. URETEK ģeopolimēru injekciju tehnoloģija sniedz inovatīvu iespēju atrisināt minētās problēmas ātri un vienkārši. Izmantojot URETEK metodi, darbu gaitā nav nepieciešama nojaukšana vai atrakšana, smagu un lielgabarīta materiālu transportēšana un smagās tehnikas izmantošana. Uzzini vairāk par pamatu pacelšanu vai pieprasi piedāvājumu mūsu tīmekļvietnē.