Visas plaisas nav vienādas. Nosakot problēmas cēloņus un izvēloties risinājumus, ir svarīgi ņemt vērā plaisu veidu, lielumu un izvietojumu.
Tāpat atjaunošanas projekta sagaidāmā rezultāta izvērtēšanā ir jāpievērš uzmanība tiešo un netiešo priekšrocību, trūkumu un risku kombinācijām.
Dažāda veida plaisas sienās
Visizplatītākie plaisu veidi:
– iekšējās plaisas ģipškartonā, iekšsienu apmetumā, ķieģeļu mūrī vai monolītajās plāksnēs;
– ārējās plaisas ķieģeļu mūros (u.c. mūros), monolītajās plāksnēs vai ārsienu apmetumā.
Ja plaisas ēkas sienās ir parādījušās pēkšņi (nejaukt ar plaisu pēkšņu atklāšanu, jo, iespējams, tās vienkārši nav agrāk ilgstoši ievērotas), tas var liecināt par nopietnām konstrukcijas problēmām.
Sīkas mikroplaisas sienās ir sastopamas diezgan bieži, un parasti nekustamā īpašuma īpašnieki par tām neuztraucas. Savukārt lielākas plaisas, kas sākas no logu un durvju ailēm vai no ēkas stūriem, var signalizēt par ēkas pamatu nosēšanos vai projektētās izturības zudumu, kā rezultātā visa ēka vai tās daļa sāk nosēsties.
Jāpievērš uzmanība tam, vai plaisa ir horizontāla vai vertikāla, vai tā ir atvērta, līkumota, pakāpienveida (piemēram, ķieģeļu sienā), vai sakrīt ar elementu savienojuma vietām. Ja plaisas platums kaut vienā vietā sasniedz 5 milimetrus vai ja ir novērojama konstrukciju pilnīga atdalīšanās (ķieģeļu šuvju maisījumā vai cementā), tad ir ieteicams vērsties pēc profesionāla padoma. Arī citos gadījumos nevajadzētu atstāt bez ievērības jebkādus bojājumus. Noteikti vajadzētu sastādīt novērošanas plānu un vismaz reizi mēnesī veikt konstrukcijas apsekošanu, fiksējot tās aktuālo stāvokli.
Atjaunošana
Ja galvenais plaisu rašanās cēlonis ir (grunts) nosēšanās vai nestspējas samazināšanās, tad vienmēr vajadzētu apsvērt vairākus risinājumus: tradicionālo nostiprināšanas metodi un neinvazīvo sveķu ievadīšanas metodi, kura ir ievērojami operatīvāka, dabai draudzīgāka un efektīvāka.
URETEK sveķu ievadīšanas metode dod iespēju iedarboties tieši vietā, kur ir konstatēta grunts nosēšanās un stiprības zudums. Ar ķirurģiskai manipulācijai līdzīgu metodi tiek palielināta grunts nestspēja, kā arī pacelta un izlīdzināta zem ēkas esošā grunts. Tas, vai plaisas sienās pazudīs pilnībā vai tikai daļēji, ir atkarīgs no plaisu virziena un grunts stāvokļa zem ēkas. Galvenais jautājums ir: vai konstrukcija ir spējīga izturēt iztaisnošanas spēku. Vairumā gadījumu mājas vai konstrukcijas nolīmeņošanai ar URETEK tehnoloģijas palīdzību ir nepieciešama viena diena. Darbu laikā tiek veikta pastāvīga procesa uzraudzība ar lāzera nivelieri.
Lēts monitorings
Ikdienā konstrukciju izmaiņu monitoringam papildus profesionālajām ierīcēm tiek izmantoti arī speciāli indikatori, kas tiek nostiprināti sienas lielākajās plaisās. Šāds vizuālais indikators ir viens no daudziem mērīšanas instrumentiem, ko speciālisti izmanto izmaiņu monitoringam arī atjaunošanas procesa gaitā. Indikatora kustību vai konstrukcijas atsevišķu daļu deformācijas indikatora stiprinājuma punktā var ievērot pat ar nepieredzējušu aci. Kustība rodas konstrukcijas atsevišķu daļu pārvietošanās vai deformācijas rezultātā. Tāpat indikators var rādīt konstrukcijas pārvietošanos pamatu atjaunošanas gaitā, t.sk. pārvietošanās virzienu un pacēluma līmeni.
Tomēr ir jāņem vērā, ka indikators ir ļoti jutīgs attiecībā uz apkārtējās vides apstākļiem. Mitrums, temperatūras svārstības un citi ārējie faktori var ietekmēt stiprinājumu un izkropļot objektīvo informāciju. Lai panāktu optimālu un ilgstošu rezultātu, pēc atjaunošanas darbu pabeigšanas ir vēlams veikt ēkas stāvokļa ģeodēzisko uzraudzību un visu mezglu un konstrukciju regulāru apsekošanu.