5 soļi vecas ēkas renovācijai – ar ko sākt? (2023) | URETEK
5 sammu vana maja renoveerimisel

Ēkas renovācija – ar ko sākt?

Satura rādītājs
→ Ēkas renovācija
→ Vecas, neatjaunotas mājas ir aukstas un kaitīgas veselībai
→ 1. Pamatu renovācija, siltināšana un pacelšana
→ 2. Fasādes renovēšana un siltināšana
→ 3. Vecas mājas grīdas renovēšana, ieklāšana un siltināšana
→ 4. Sienu plaisu un spraugu novēršana un apdare
→ 5. Griestu siltināšana un apdare
→ Citi svarīgi renovācijas darbi
→ Cik maksā mājas renovācija?

Ēkas renovācija

Renovācijas darbu apjoms ir atkarīgs no objekta specifikas. Biroja ēkas vai daudzdzīvokļu nama renovācijas darbu apjoms, visticamāk, būs liels, savukārt mājas betona kāpņu atjaunošana un betona plaisu aizpildīšana neprasīs lielus resursus. Šajā rakstā apskatīsim tuvāk ar vecu ēku renovāciju saistītos aspektus, īpašu uzmanību veltot vecu māju un guļbūvju renovācijai un restaurācijai, kas gan nenozīmē vienu un to pašu, tomēr bieži ir savā starpā saistīti procesi.

Vecas ēkas renovācija un pārvēršana par savu sapņu mājokli ir aizraujošs process, kas dod iespēju sekot līdzi mājas pārvērtībām no grīdas līdz pat griestiem! Tomēr, lai izvairītos no negaidītiem pārsteigumiem, pirms ķeršanās pie šāda projekta vajadzētu noskaidrot atbildes uz vairākiem jautājumiem. Kā pareizi uzsākt mājas renovēšanas vai restaurēšanas darbus?

Centīsimies sniegt īsu pārskatu par to, kam un kādā secībā jāpievērš uzmanība, uzsākot vēsturiskas ēkas renovēšanu vai siltināšanu. Tas palīdzēs sastādīt darbu plānu vai pieņemt lēmumu par to, vai vērts iegādāties vecu māju, kam nepieciešama apjomīga renovācija.

Vecas, neatjaunotas mājas ir aukstas un kaitīgas veselībai

Bieži vien jaunie īpašnieki ievācas mājā, kam nepieciešama renovācija, tūdaļ pie pirmās iespējas. No materiālā viedokļa tas ir vienīgais pareizais solis, taču no sienās esošajām spraugām pūšošais vējš un no grīdām dvesmojošais aukstums vai mitrums var parādīties tikai, iestājoties pirmajai ziemai vai pavasarim, sagādājot iemītniekiem nepatīkamus pārsteigumus. Tādēļ, iegādājoties vecu māju, pirmais būtiskais solis, ir tās stāvokļa novērtēšana. Tā jāveic neatkarīgi no tā, vai ir plānots renovēt nelielu vasarnīcu vai lielu koka dzīvojamo ēku, vai restaurēt sagruvušu lauku māju vai vecu guļbūvi.

Turklāt vecas ēkas var būt ne tikai dzīvošanai neērtas, bet pat kaitīgas cilvēku veselībai. Ar vecām ēkām saistītie potenciālie, neizbēgamie riski ir mājas pamatu nosēšanās, ar konstrukciju saistītas problēmas, pelējums, sēnīte, azbesta materiāla izmantošana u.c. Šie faktori var ne vien pagarināt renovācijas procesu, bet arī radīt negaidīti lielus izdevumus. Tāpat var gadīties, ka pirms renovācijas vai restaurācijas darbu uzsākšanas ir jāķeras pie lielākiem vai mazākiem nojaukšanas darbiem.

1. Pamatu renovācija, siltināšana un pacelšana

Ļoti būtiskas – ja ne visbūtiskākās – mājas daļas ir jumts un pamati. Rodoties problēmām, vispirms jāpievērš uzmanība tieši šīm daļām, jo jumta vai pamatu bojājumi var ietekmēt visas mājas stāvokli un izturību. Ja ir bojāts jumts, var tikt bojātas arī spāres un griesti, bet, ja problēma netiek novērsta, – arī sienas un pat grīdas. Tādēļ būtu jāapseko jumta konstrukcijas un sijas, lai noskaidrotu, vai pietiek ar jumta daļēju nomaiņu, vai tomēr nepieciešama visa jumta maiņa.

Vecas ēkas renovācija ir jāsāk ar pamatu nostiprināšanu. Pamatu funkcija neaprobežojas tikai ar mājas balstīšanu. Tie sargā ēku no mitruma un aukstuma, mazina siltuma zudumus un novērš mitruma bojājumu rašanos. Vecas guļbūves pamatu nostiprināšana un siltināšana var radīt neskaitāmus jautājumus. Vai siltināt vecos pamatus, būvēt pilnīgi jaunus pamatus vai nostiprināt esošos pamatus? Veltiet šim jautājumam pienācīgu uzmanību un uzziniet vairāk par to, kad būvēt jaunus pamatus un kad lemt par labu veco pamatu siltināšanai. Ēkas pamatu nosēšanās ir problēma, kas var piemeklēt arī jaunas mājas, un galvenokārt uz to norāda plaisas sienās un spraugas starp grīdu un sienām. Šīm problēmām ir vairāki risinājumi, un pareizās pieejas noskaidrošanai vispirms jānovērtē mājas esošo pamatu stāvoklis.

2. Fasādes renovēšana un siltināšana

Pēc tam, kad ir savests kārtībā jumts un pamati, var ķerties pie fasādes atjaunošanas, jo ēkas ārsienas ir tieši pakļautas laika apstākļu iedarbībai – vējš, lietus un saule var negatīvi ietekmēt fasādes izturību. Fasādes renovēšanu uzsāk ar vecās fasādes noņemšanu vai vismaz ar tās apsekošanu, noņemot vecos apšuvuma dēļus.

Fasādes renovācijai ir vairāki mērķi. Fasādes nosiltināšana palīdz uzlabot ēkas energoefektivitāti, pareizi izvēlēti materiāli novērš mitruma iekļūšanu ēkā, bet ārējās fasādes dizains piešķir ēkai estētisku izskatu.

Renovējot vecas ēkas fasādi, vispirms ir jāizlemj, vai tās siltināšanai tiks izmantota vate, apšuvuma dēlīši vai kāds cits materiāls. Otrs variants ir esošo baļķu atjaunošana. Restaurējot guļbūvi, noteikti jāapseko apakšējās baļķu rindas, kuras parasti ir pakļautas vislielākajiem bojājumiem. Pat tad, ja ēku plānots pārsegt ar jaunu materiālu, puvušos baļķus nepieciešams nomainīt, lai izvairītos no tālākiem mitruma bojājumiem un baļķu trūdēšanas/pūšanas.

3. Vecas mājas grīdas renovēšana, ieklāšana un siltināšana

Ķeroties pie grīdu renovācijas, bieži vien var šķist, ka tas ir viens no ātrākajiem un vienkāršākajiem darbiem. Tomēr parasti tas tā nav. Grīdai ir ļoti svarīga nozīme ēkas siltuma saglabāšanā.

Ja grīda nav kvalitatīva, tad būtu vērts apsvērt tās uzlaušanas un jaunas grīdas ieklāšanas iespēju. Grīdas ieklāšana vecā ēkā var būt diezgan sarežģīta, ja nav renovēti mājas pamati. Parasti vecu lauku māju vai guļbūvju lielākais ienaidnieks ir mitrums. Tādēļ pirms grīdu siltināšanas vajadzētu pārbaudīt pamatu hidroizolācijas stāvokli, lai novērstu mitruma uzkrāšanos pamatos un attiecīgi jaunās grīdas bojāšanos.

Grīdas siltināšanas pasākumi ir atkarīgi no mājas veida, pamatiem un grīdas materiāla. Siltinot koka grīdas, zem grīdas sijām vajadzētu ieklāt, piemēram, keramzītu, bet starp sijām – vati vai putu polistirolu. Betona grīdas siltināšanai parasti uz grunts zem grīdas klāj šķembu kārtu. Uz tās klāj plānu smilšu slāni, putu polistirolu un plēvi. Ar to betona grīdas ieklāšanas sagatavošanas darbi ir pabeigti.

Ja grīda ir labā kārtībā un pienācīgi nosiltināta, taču starp grīdu un sienu ir izveidojusies ar aci redzama sprauga, nav nozīmes steigties ar grīdas nomaiņu. Tas var norādīt un ēkas pamatu nosēšanos, un šī problēma jārisina citādi.

 

4. Sienu plaisu un spraugu novēršana un apdare

 

Par pamatu nosēšanos var liecināt ne viena vien problēma, kura sākotnēji var šķist novēršama ar apdares materiālu palīdzību. Pamanot sienā plaisu vai spraugu, tai noteikti jāpievērš attiecīga uzmanība un jāveic plaisu monitorings. Dažādas plaisas ārsienās un iekšējās sienās, spraugas starp grīdu un sienām, slīpas vai daļēji nosēdušās grīdas, iesprūduši vai grūti verami logi un durvis var liecināt par nopietnu apdraudējumu visai ēkai, kas saistīts ar pamatu nosēšanos.

Pamatu nosēšanos ir nepieciešams novērst nekavējoties, lai izvairītos no problēmām nākotnē. Vienkāršu veidu pamatu nostiprināšanai bez rakšanas darbiem un, netraucējot ēku iedzīvotājiem un biznesam, piedāvā uzņēmums “URETEK Baltic”, kas darbojas Baltijas tirgū jau 7 gadus. URETEK speciālistu piedāvātais pakalpojums nodrošina nosēdušās ēkas ātru, ērtu un videi draudzīgu pamatu nostiprināšanu, izmantojot inovatīvu ģeopolimēra injekcijas tehnoloģiju. Uzzini vairāk par pamatu pacelšanu un URETEK tehnoloģiju.

Ja sienas ir taisnas un nosiltinātas, un nepieciešams veikt tikai apdares darbus, tad renovācijas process ir ievērojami vieglāks. Visizplatītākais paņēmiens ir sienu noklāšana ar ģipškartona plāksnēm vai OSB plāksnēm un izlīmēšana ar tapetēm vai krāsošana. Labi saglabājušos vecu guļbūvju baļķus kā autentiskus dizaina elementus bieži vien atstāj nenosegtus.

5. Griestu siltināšana un apdare

Griestu siltināšana ir tik pat svarīga kā grīdu siltināšana. Ja ir tecējis jumts vai ir bijušas citas problēmas ar jumtu un tā sijām, tad griestu konstrukciju atjaunošanā vajadzētu ieguldīt lielākus naudas līdzekļus un laiku. Taču bieži vien ir nepieciešama tikai griestu apdares atjaunošana.

Ātrākais, izplatītākais un arī lētākais griestu apdares veids ir griestu noklāšana ar ģipškartona plāksnēm, ko tālāk špaktelē un krāso. Ja vēlaties piešķirt telpai jaunu ārieni, tad tradicionālos baltos ģipškartona griestus var aizstāt ar koka, speciālu plātņu vai dažādu faktūru apdari, vai ar piekaramajiem vai iespiestajiem griestiem.

Savukārt vannas istabas un virtuves griestiem ir nepieciešams cits risinājums. Virtuves griestus ieteicams krāsot ar mazgājamu, viegli spīdīgu krāsu. Matēta krāsa uzsūc virtuves gaisā esošos netīrumus, sodrējus un taukus, un to tīrīšana ir visnotaļ apgrūtināta. Vannas istabā valda paaugstināts mitrums, tādēļ griestu apdarei šeit vajadzētu izmantot izturīgu krāsu, izvairoties no emaljas krāsām, zem kurām mitruma ietekmē var sākt veidoties burbuļi.

Citi svarīgi renovācijas darbi

Vecas mājas restaurācija un tās izmaksas

Pirms ķeršanās pie vecas mājas renovācijas noteikti ir jāapseko un jāizvērtē iepriekš minētie aspekti. Pietiekamas kompetences gadījumā to var veikt pastāvīgi, vai apsvērt attiecīga speciālista piesaistes iespēju. Mājas pilnīga renovēšana var izrādīties garš process, kas bieži ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Ne reti ir nepieciešama arī kanalizācijas, ventilācijas un apkures sistēmu pārbaude.

Dažām mājām ir nepieciešami apjomīgi nojaukšanas un pārbūves darbi, citas gribētos restaurēt, saglabājot to autentisko auru, bet atsevišķu māju savešanai kārtībā pietiek ar nelieliem apdares darbiem. Tādēļ renovācija vienmēr jāsāk ar mājas stāvokļa novērtēšanu. Lieciet uzsvaru uz sagatavošanas darbiem, un apsekojiet atsevišķi katru mājas daļu. Veltiet nepieciešamo uzmanību šajā rakstā apskatītajiem darbiem, taču noteikti neaizmirstiet, ka, lai atrastu savai mājai piemērotāko risinājumu, ir nepieciešama individuāla pieeja.

Cik maksā mājas renovācija?

Mājas renovācijas izmaksas lielā mērā ir atkarīgas no renovācijas un restaurācijas darbu apjoma, materiāliem, darbaspēka izmaksām un citiem faktoriem. Dažreiz vēsturiskas ēkas atjaunošana var izrādīties dārgāka, nekā jaunas mājas iegāde vai būvēšana. Tomēr jaunai mājai nav vēsturiskās vides vērtības, ko sniedz renovēta ēka. Turklāt renovēšanas un restaurēšanas darbus var veikt pakāpeniski, sarindojot tos prioritārā secībā. Tas nodrošina elastīgāku budžetu un iespēju izkliedēt izdevumus garākā laika posmā.

Pastāv divas iespējas, kā noskaidrot mājas renovācijas izmaksas: pieprasīt piedāvājumu vajadzīgo darbu veikšanai no būvuzņēmēja, vai sastādīt pašiem savu budžetu. Ja esat gatavi apgūt ko jaunu un ieguldīt enerģiju ne tikai sagatavošanās darbos, bet arī nodarboties, piemēram, ar materiālu sagādi un būvdarbiem, tad tas ļaus samazināt projekta izmaksas. Budžeta izstrādi var sākt, piemēram, no pamatu nostiprināšanai nepieciešamo darbu izmaksu aprēķina. Lai novērtētu nosēdušos pamatu stāvokli, URETEK speciālisti veic objekta bezmaksas apsekošanu un sniedz konsultācijas, un pēc sākotnējās novērtēšanas projekta vadītājs sagatavo URETEK cenas piedāvājumu.


Atslēgvārdi