Grīdas nosēšanās. Kā nostiprināt un pacelt pamatus un grīdu? | URETEK
Põrand vajub

Nosēdusies grīda! Kā nostiprināt pamatus?

 

Ievads

Vecas mājas renovāciju var uztvert kā aizraujošu hobiju, kura mērķis ir mājas atjaunošana un jauna mājokļa iekārtošana visai ģimenei. Taču bieži vien šis process aizņem vairākus gadus vai pat gadu desmitus. Renovācijas darbu saraksts ne reti ir tik garš, ka mazāk nozīmīgas lietas var palikt novārtā, jo visa uzmanība tiek veltīta prioritārajiem darbiem. Tā var gadīties, ka neliela plaisa sienā sākumā paliek nepamanīta. Taču šāda plaisa, kas sākumā var šķist vien estētisks defekts, var patiesībā norādīt uz lielāku problēmu – mājas pamatu vai grīdas nosēšanos.

Veco māju īpašnieki lielākoties rēķinās ar to, ka viņiem var nākties saskarties ar negaidītiem un nepatīkamiem pārsteigumiem, kas prasa tūlītēju rīkošanos un neplānotus izdevumus. Savukārt jauno māju īpašnieki parasti uzskata, ka ēkas uzturēšanai kārtībā nepieciešamajam laikam un līdzekļiem vajadzētu būt ievērojami mazākiem. Tomēr arī ar jaunu māju pamatu un grīdu nosēšanos, diemžēl, nākas saskarties daudz biežāk nekā mēs to spējam iedomāties. Jaunās mājās par grīdu nosēšanos var sākotnēji liecināt, piemēram, grīdas apkures efektivitātes samazināšanās, tāpat var parādīties arī tādas problēmas, kas parasti tiek saistītas ar vecām ēkām.

Palīgā – mani pamati nosēžas!

 

Dažādas plaisas ārsienās un iekšējās sienās, spraugas starp grīdu un sienām, slīpas vai daļēji nosēdušās grīdas, iesprūduši vai grūti verami logi un durvis var liecināt par nopietnu apdraudējumu visai ēkai – mājas pamati nosēžas! Pamatu nosēšanās ir process, kura gaitā dažādu vides faktoru ietekmē (nekvalitatīvu darbu vai grunts īpašību izmaiņu dēļ) mājas pamati sāk pārvietoties virzienā uz leju.

Sākotnēji var šķist, ka pamatu pacelšana un nostiprināšana ir vien nebūtisks pasākums, jo lielākie bojājumi un ilgstošā perspektīvā sagaidāmās problēmas nav acīmredzamas. Tomēr šādā gadījumā ir jārīkojas nekavējoties. Ar laiku pamatu nosēšanās rada aizvien nopietnākas problēmas:

  • sienu un grīdu bojājumu novēršana kļūst aizvien sarežģītāka vai pat neiespējama;

  • laika gaitā plaisas kļūst lielākas, ļaujot mājā iekļūt vējam un mitrumam un attīstīties pelējumam;

  • palielinās siltuma zudumi, mājoklis ir vēsāks, un samazinās ēkas energoefektivitāte;

  • iespējami ūdens un apkures cauruļvadu bojājumi;

  • rodas elektroinstalāciju bojājumi.

Tomēr bieži vien lielas summas tiek tērētas bojājumu remontam, nenovēršot problēmas cēloņus un neķeroties pie pamatu un grunts nostiprināšanas un stabilizēšanas darbiem. Rezultātā problēmas aizvien saasinās un atkārtojas, un mājas uzturēšana kārtībā kļūst aizvien dārgāka. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā pasargāt savu mājokli no lielākiem kaitējumiem, ir privātmājas pamatu nostiprināšana un pamatu sākotnējā līmeņa atjaunošana.

Mājas pamatu un grīdu nosēšanās cēloņi var būt dažādi, un bieži vien to pirmsākumi meklējami jau celtniecības procesā. Apskatīsim dažus no tiem:

  • pirms mājas celtniecības uzsākšanas nav veikta pienācīga ģeoloģiskā izpēte, un ēka ir uzbūvēta uz nestabilas grunts, vai pirms pamatu betonēšanas nav veikti pienācīgi grunts sagatavošanas/blietēšanas darbi;

  • zem mājas nav izveidota drenāžas sistēma;

  • neprasmīgas ēkas rekonstrukcijas rezultātā ir radusies pamatu pārslodze;

  • ūdensapgādes, kanalizācijas vai apkures tīkli ir izraisījuši grunts izturības samazināšanos;

  • ja nosēžas grīdas, tad pamatu izbūves gaitā nav bijusi pietiekami noblietēta grunts.

Kā atjaunot nosēdušos pamatus vai grīdu?

Ja ir konstatēta mājas pamatu un grīdas nosēšanās, tad jādomā, kā pacelt ēku un novērst nosēšanos. Cilvēkiem, kas nav dzirdējuši par pamatu nostiprināšanu un pacelšanu, šāds darbs var šķist ļoti laikietilpīgs un sarežģīts, un saistīts ar nepieciešamību izvākties no ēkas. Var rasties pat jautājums, vai tas vispār ir iespējams, un cik liels ceļamkrāns tam nepieciešams? Rodas priekšstats, ka jāizvēlas starp sliktu un ļoti sliktu variantu. Vai ķerties pie dārga un laikietilpīga darba, uz kura laiku ģimenei būtu jāpamet mājas, vai atlikt problēmas risināšanu uz nenoteiktu laiku, apzinoties, ka situācija pastāvīgi pasliktinās?

Vienkāršs risinājums var šķist nosēdušās grīdas pārklāšana ar jaunu betona kārtu. Sākotnēji tas liekas labs veids grīdas izlīdzināšanai. Taču patiesībā tas var nodarīt vēl lielāku kaitējumu, jo papildu betona masa palielina spiedienu uz mīksto grunti, un nosēšanās var kļūt vēl intensīvāka. Otrkārt, betona žūšanas laikā ēka nav izmantojama dzīvošanai vai darbam.

Iedzīvotāju vai darbinieku izvākšanās no telpām, ēkas atbrīvošana no mēbelēm, konstrukciju nojaukšana un atkārtota montāža neefektīvu vai vienkārši apgrūtinošu tehnoloģiju izmantošanas nolūkā prasa milzīgu piepūli. Šī iemesla dēļ grīdas pacelšana un nostiprināšana tiek bieži atlikta uz nenoteiktu laiku.

Nosēdušās grīdas un pamatu nostiprināšana

Bet kā būtu, ja pamatu nostiprināšana, betona grīdas vai baļķu mājas pacelšana būtu tīrs un ātrs process, kuram nebūtu nepieciešama papildu sagatavošanās, piemēram, izvākšanās no mājām un mēbeļu pārvietošana? Kā būtu, ja saplaisājušu sienu un nosēdušos grīdu sākotnējo stāvokli varētu atjaunot vienas dienas laikā, negaidot jaunās betona konstrukcijas sacietēšanu?

Atbildi uz šiem jautājumiem ir atradis URETEK Baltic – Baltijas valstu vadošais uzņēmums grunts nostiprināšanas jomā ar ģeopolimēru injekcijām, kas nodarbojas ar nosēdušos būvju stabilizāciju. URETEK izmanto ģeopolimēru injekciju tehnoloģiju, kas dod iespēju risināt augstāk minētās problēmas inovatīvā un ērtā veidā. URETEK tehnoloģija ir plaši pielietojama, un to var izmantot betona grīdu izlīdzināšanai, guļbūvju vai pat daudzdzīvokļu ēku pacelšanai, grunts nostiprināšanai un izlīdzināšanai, pamatu nostiprināšanai un stabilizēšanai, kā arī citu problēmu novēršanai. URETEK speciālistu piedāvātā tehnoloģija nodrošina ēku ātru, ērtu un videi draudzīgu pacelšanu un stabilizēšanu, turklāt problēma tiek atrisināta, netraucējot klientu ikdienas dzīvi un darbu.

Kā URETEK ģeopolimēri palīdz pacelt un nostiprināt pamatus?

Pateicoties inovatīvajai tehnoloģijai, URETEK veiktie darbi ir augstu vērtēts alternatīvs risinājums pamatu un grīdu pacelšanai un atjaunošanai. Salīdzinājumā ar tradicionālajām metodēm, kas no klientu ērtību un realizācijas aspekta ir ievērojami sarežģītākas, šai tehnoloģijai ir daudz priekšrocību. Ģeopolimēru injekcija atšķiras no tradicionālajām ēku pacelšanas un stabilizācijas procedūrām ar to, ka tās veikšanai nav nepieciešami rakšanas un nojaukšanas darbi, pateicoties kam, šī metode netraucē klientu ikdienas darbus un ir videi draudzīga. Tāpat URETEK tehnoloģija nerada vibrāciju un neietekmē blakus esošās ēkas.

URETEK veiktie ģeotehniskie darbi ļauj ātri un nemanāmi novērst nosēšanos. Piekļuve problemātiskajai gruntij, kas izraisa mājas pamatu un grīdu nosēšanos, tiek īstenota pa 12mm lieliem urbumiem, pa kuriem gruntī tiek “injicēts” ekoloģiski neitrāls materiāls – ģeopolimēru sveķi. Sveķi tiek ievadīti gruntī, kur tie piebriest un sacietē, aizpildot visus gruntī esošos tukšumus un dobumus. Ģeopolimēra injekcijas gaitā notiek būves vai citas konstrukcijas pacelšana, un tā atgriežas savā pareizajā stāvoklī. Šo darbu veikšanai nav nepieciešams izvākties no mājas un izvest no tās mēbeles. Darbi tiek veikti, nepārtraucot un netraucējot ikdienas darbu. Parasti darbu veikšanai ir nepieciešamas viena līdz trīs dienas, turklāt darba vietā neveidojas atkritumi un putekļi.

Pamatu pacelšana un nostiprināšana

Konstrukciju nosēšanās novēršanai tiek izmantots patentēts ģeopolimēru sveķu maisījums. Nenoturīgas grunts nostiprināšanai tiek izmantotas ģeopolimēru sveķu unikālās piebriešanas īpašības, kas palīdz ātri un efektīvi atjaunot ēkas sākotnējo stāvokli. Ģeopolimērs ir izturīgs, nešķīstošs un ilgstoši kalpojošs materiāls, kas nebojā ēkas konstrukcijas. Ģeopolimēru sveķus var izmantot visa veida gruntīs, t. sk. mālā.

Sākotnēji dzirdot par šo tehnoloģiju, var rasties priekšstats, ka polimērs kā ķīmiska viela var negatīvi ietekmēt grunti vai piesārņot gruntsūdeņus. URETEK tehnoloģija tiek izmantota jau vairāk nekā 40 gadus. Ir veikti vairāki zinātniskie pētījumi un eksperimenti, kuru rezultāti liecina, ka bažas par materiālu iespējamo bīstamību un piesārņojumu nav pamatotas. Materiāli ir nekaitīgi cilvēkiem un arī dabai. Tas tiek regulēts un sertificēts pēc Eiropas standartiem.

Gluži otrādi – URETEK tehnoloģija tiek uzskatīta par videi draudzīgu risinājumu. Tā kā, izmantojot URETEK tehnoloģiju, pamatu nostiprināšanai un atjaunošanai nav nepieciešami rakšanas un nojaukšanas darbi, nav nepieciešama lielgabarīta materiālu transportēšana un smagās tehnikas izmantošana, tad tas palīdz samazināt oglekļa dioksīda emisijas daudzumu, ietaupīt resursus un saudzēt dabu. Ja kādreiz rodas nepieciešamība utilizēt materiālu, tad šis process neatšķiras no citiem būvmateriāliem piemērotās kārtības. Tieši tāpat kā ķieģeļi, betons vai citi būvmateriāli, arī polimēri ir būvgruži, uz kuriem attiecas noteikts regulējums, un tie ir jānogādā būvgružu savākšanas vietās.

Tādējādi var apgalvot, ka URETEK piedāvātā pamatu nostiprināšanas tehnoloģija ļauj ietaupīt laiku un naudu, un tā ir uzskatāma par videi draudzīgu risinājumu gadījumos, kad nepieciešams novērst konstrukciju nosēšanos.

Standarta apstākļos URETEK dod saviem darbiem 2 gadu garantiju, bet gruntī ievadītajam materiālam – 10 gadu garantiju. Tomēr līdzšinējā pieredze rāda, ka pirms 40 gadiem stabilizēti objekti ir saglabājuši nemainīgu stāvokli līdz pat šodienai.

URETEK ģeotehnisko darbu izmaksas ir atkarīgas no dažādiem apstākļiem – sākot no problēmas cēloņa līdz pat pamatu izmēram. URETEK speciālisti bez maksas veic problēmas vizuālo novērtēšanu un objekta sākotnējo pamatu pārbaudi, kā arī sniedz bezmaksas konsultācijas. Pēc vizuālās apsekošanas un zem objekta esošās grunts pārbaudes katram klientam tiek sastādīts cenas piedāvājums.

URETEK Baltic speciālisti sniedz profesionālas bezmaksas konsultācijas ar mērķi novērtēt ēkas nesošo konstrukciju stāvokli.

URETEK Baltic veic konstrukciju nostiprināšanu

URETEK Baltic veic konstrukciju nostiprināšanu vairākos posmos:

  1. Vizuālā apsekošana un uzmērīšana, kuras gaitā tiek veikti sākotnējie mērījumi, lai noteiktu problēmas skartās zonas lielumu.
  2. Zem objekta esošās grunts pārbaude. Nepieciešamības gadījumā, betona grīdā tiek izurbts neliels caurums, un ar kameras palīdzību tiek fiksēti zem grīdas esošie dobumi. Uzņēmuma darbības vēsturē ir bijuši gadījumi, kad apakšējā grunts kārta gan ir izturīga, taču ir palicis neliels tukšums starp betona grīdu un smilšu slāni, kā rezultātā betona grīdas plātnes nevienmērīgā biezuma dēļ ir nosēdušās un grīda ir kļuvusi nelīdzena.
  3. Ģeoloģiskā izpēte. Tā ir nepieciešama, lai apzinātu grunts stāvokli un noteiktu problēmas cēloni. Klients var pasūtīt izpēti patstāvīgi vai ar URETEK Baltic speciālistu starpniecību. Ģeoloģiskā izpēte sniedz informāciju par to, kāda grunts atrodas zem ēkas un vai grunts nestspēja ir pamatu problēmas cēlonis. Piemēram, problēmas var radīt pusmetru biezs kūdras slānis, kas reaģē uz ēkas radīto slodzi.
  4. Darba plāns un cenas piedāvājums. Kad ir iegūti izpētes rezultāti, var ķerties pie darba plāna un cenas piedāvājuma izstrādes. Vizuālā apsekošana un zem objekta esošās grunts sākotnējā pārbaude tiek veikta bez maksas.
  5. Ja klients pieņem piedāvājumu, tad tiek saskaņots darbības plāns un tiek uzsākti plānotie darbi. Gan attiecībā uz garantijas objektiem, gan citos gadījumos klients, ja vēlas, var piesaistīt darba procesā arī būvekspertu.

 


Atslēgvārdi

WhatsApp Icon Sazinies ar mums WhatsApp
Konsultācija bez maksas +371 2544 0919